22.03. - 28.03.2024, Praha 1, Kino 35, Štěpánská 35
East Doc Platform (EDP) je největší akcí zaměřenou na získávání mezinárodních partnerů pro koprodukci, financování a distribuci dokumentárních projektů ve střední a východní Evropě. Součástí akce je i široký doprovodný program přednášek a diskusních panelů, či konference KineDok věnovaná komunitní distribuci dokumentárních filmů. East Doc Platform pořádá Institut dokumentárního filmu ve spolupráci s festivalem Jeden svět. I letos se East Doc Platform účastní filmoví tvůrci z Rakouska.
25.03.2024 10:00 přednáška: Filmový střih jako forma režírování
Režisér a teoretik Michael Palm kritik, střihač, skladatel a zvukař, jehož nejnovější snímky Des Teufels Bad (režie: Veronika Franz, Severin Fiala) a Henry Fonda for President (režie: Alexander Horwath) jsou v programu Berlinale 2024. Ve své přednášce se zaměří na specifika filmové tvorby, ve které kombinuje role režiséra, zvukového designéra a střihače a spolupracuje s dalšími umělci.
Michael Palm pracuje od roku 1988 jako střihač, zvukař a skladatel, od roku 2001 píše scénáře a režíruje, především v oblasti hraného dokumentárního a experimentálního filmu. Studoval na Vídeňské filmové akademii a na Vídeňské univerzitě se zaměřením na filmová a mediální studia. Je autorem řady přednášek a článků o teorii, estetice a historii filmu a kinematografie. V letech 1990-94 pracoval jako filmový kritik, od roku 1998 přednáší na Vídeňské univerzitě pro hudbu a umění a na Univerzitě umění v hornorakouském Linci.
27.03.2024 16:30-19:00 panelová diskuse a slavnostní křest manuálu Jak si vytvořit promítací místo (Konference KineDok)
Mezinárodní platforma KineDok slavnostně představuje manuál Jak si vytvořit promítací místo. Manuál zaměřený na organizaci alternativních filmových projekcí a kulturních akcí předkládá příklady dobré praxe z Česka, Slovenska, Maďarska, Rumunska, Chorvatska a Gruzie. Publikace veřejně dostupná na webu kinedok.net a mezinárodní diskuze nabízí vhled do oblastí budování komunit, propagace, dramaturgie i práce s mladým publikem. Následné diskuze se zúčastní i tyto zástupkyně z Rakouska:
Magdalena Żelasko je organizátorka filmových festivalů (LET'S CEE Film Festival), filmová distributorka (CEE FILMS), expertka EU (EU Youth Cinema: Green Deal) a filmová kurátorka. Absolvovala studium slavistiky, žurnalistiky a komunikační vědy na Vídeňské univerzitě. V minulosti působila jako manažerka, vysokoškolská pedagožka či dokumentární fotografka a novinářka pro různá rakouská a polská média.
Angelika Schuster je oceňovaná dokumentaristka a od roku 2011 vedoucí projektu rakouských filmových klubů Jeden svět (One World Filmclubs). Projekt podporuje mladé lidi ve věku 14-19 let při zakládání a organizování filmových klubů ve školách, klubech mládeže nebo na jiném místě v jejich okolí. Od zahájení projektu bylo založeno více než 210 filmových klubů.
Placené praktikum v Rakouském kulturním fóru – jaro 2025
Pro studenty a mladé akademiky. Další informace naleznete zde.
Ucházejte se nejpozději do 30.11.2024.
Rakouské kulturní fórum v Praze © 2024
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, prag-kf@bmeia.gv.at