06.11.2024 19:30, Praha 8, kino Atlas, Sokolovská 1
německy s českými titulky
V Praze se již popáté uskuteční přehlídka dokumentů a hraných filmů pod názvem „Nezlomní a obětovaní“. Letošním hlavním tématem jsou filmové obrazy roku 1989 v Československu a v dalších státech sovětského bloku.
Muzeum paměti XX. století, z. ú., pořádá od 5. do 8. listopadu 2024 v pražském Kině Atlas již pátý ročník mezinárodního filmového festivalu Nezlomní a obětovaní. Projekce dokumentárních i hraných snímků o pádu komunistických režimů a vyrovnávání se s jejich dědictvím doprovodí debaty filmových tvůrců, pamětníků a historiků. Součástí programu festivalu jsou také promítání a diskuse pro školy, přehlídka studentských snímků, workshopy a semináře s ukázkami archivních filmů. Několik filmů bude uvedeno v české premiéře. Muzeum letos rovněž připravilo exteriérovou výstavu před Kinem Atlas, která mapuje pětiletou historii festivalu.
Součástí letošního festivalu je také rakouská produkce „Můj otec, kníže“. Hosty budou režiséři Lila Schwarzenberg a Lukas Sturm.
„Nejsi tu proto, abys byla šťastná," říká otec své dceři v závěru dokumentárního filmu, který vypráví neobvyklý příběh Lily Schwarzenbergové a jejího otce Karla. V průběhu pěti let se dcera a otec opakovaně setkávají, aby si povídali na místech, která formovala jejich životy a během rozhovorů se vydávají do dosud utajených zákoutí společné historie.
Výsledkem je velmi intimní portrét dvou lidí, kteří jsou si blízcí i cizí zároveň. Navzdory bouřlivé rodinné historii poznamenané ranami osudu se oba upřímně snaží k sobě najít cestu. Dokument Můj otec, kníže vypráví příběh mnoha dcer, synů, otců a matek o jejich vzájemné, často ovšem marné, touze po uznání, ocenění a blízkosti.
Vstupenky lze zakoupit na webových stránkách kina Atlas.
Placená stáž v Rakouském kulturním fóru 2025
Pro studující s pobytem v Rakousku. Další informace naleznete zde.
Rakouské kulturní fórum v Praze © 2025
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, prag-kf@bmeia.gv.at