Daniela Hammer-Tugendhat & Ivo Hammer: Dům Tugendhatových a jeho obyvatelé

02.12.2013 17:30, Brno, Filozofická fakulta MU, Arna Nováka 1, budova C, aula (místnost C 33)

Vila Tugendhat © Polewsky / RKF

Simultánně tlumočeno

Prostřednictvím soukromých originálních fotografií svého otce přiblíží Daniela Hammer-Tugendhat život svých rodičů a sourozenců v brněnské vile Tugendhat architekta Miese van der Rohe. S pomocí ústních i písemných výroků svých rodičů se pokusí zodpovědět otázku, vznesenou již v roce 1931 v rámci debaty v časopise Die Form německého Werkbundu: Je možné ve vile Tugendhat bydlet? Soukromé fotografie Fritze Tugendhata skýtají zcela jiný pohled na dům i jeho obyvatele: ukazují nejen běžný život v domě, ale zprostředkovávají zcela jiný obraz vztahu mezi přírodou a architektonickým objektem než oficiální fotografie pořízené bezprostředně po dostavbě v roce 1930. V diskuzi se pak spolu s Ivo Hammerem dotknou i otázek restaurování.

Daniela Hammer-Tugendhat je nejmladší dcera Grety a Fritze Tugendhatových, kteří zadali architektu Miesovi van der Rohe stavbu své rodinné vily. Studovala dějiny umění a archeologii v Bernu a ve Vídni a od roku 1975 přednáší na Univerzitě užitého umění ve Vídni. Je členkou předsednictva Mezinárodního výzkumného centra v oblasti kulturních věd, působí v radě Muzea města Vídně a pracuje jako expertka v Evropské radě pro výzkum v Bruselu. V roce 2010 obdržela rakouskou Státní cenu Gabriely Possannerové, v říjnu 2012 jí byl udělen Čestný prsten Univerzity užitého umění ve Vídni. Společně se svým manželem Ivo Hammerem se po dvacet let zasazovala o obnovu vily Tugendhat. Ve svém bádání se zaměřuje na malířství raného novověku, na genderovou problematiku a na dějiny umění jako kulturní vědu.

Ivo Hammer má za sebou dlouholetou praxi jako restaurátor a vysokoškolský profesor. Byl mimo jiné vedoucím restaurátorem povrchů architektonických objektů v restaurátorských dílnách rakouského Spolkového úřadu památkové péče, jako host přednášel po celém světě a má na svém kontě též rozsáhlou publikační činnost. V roce 1997 byl jako profesor povolán na HAWK (Vysoká škola aplikovaných věd a užitého umění v Hildesheimu, Německo). V letech 2010 až 2012 byl předsedou komise THICOM, mezinárodního poradního sboru expertů pro odborný dohled na provádění obnovy vily Tugendhat, který jmenuje Statutární město Brno.

Moderuje: Mojmír Jeřábek (Brno)

Vstup volný

Cyklus přednášek Rakouská knihovna v přednáškách (7. 10. – 9. 12. 2013)
Architektura a literatura (wiko.phil.muni.cz)

Cyklus je věnován 200. výročí narození dánsko-rakouského architekta Theophila von Hansena (1813–1891) a koná se u příležitosti 90. narozenin prof. dr. Petera Demetze (2012) a 80. narozenin Reinera Kunzeho (2013), jakož i udělení ceny Ars docendi ministrem pro vědu a výzkum prof. dr. Konstanzi Fliedlové (2013), členů čestného výboru WÖB.

Čestnou záštitu převzal dr. Erhard Busek, em. vicekancléř a em. ministr pro vědu a výzkum, předseda Ústavu pro Podunají a střední Evropu.

„Rakušanovi a Vídeňanovi je ctí, když může převzít čestnou záštitu nad cyklem přednášek Wissenschaftskollegu. Tím spíše, děje-li se tak u příležitosti 90. narozenin prof. dr. Petera Demetze a 80. narozenin Reinera Kunzeho, neboť obě tyto osobnosti neskonale hodně přispěly k podobě dnešní Evropy. Nejen tím, jak se vyrovnávaly s dějinami, nýbrž také tím, jak odpovídaly na výzvu literatury: vždyť jazyk sahá dále, než si myslíme. Můžeme tu připomenout i Ingeborg Bachmannovou, která měla za to, že dějiny nás učí mnohému, avšak nenacházejí žáky. Kdykoliv se pokoušíme tato hlediska vyzvednout, je takováto podpora samozřejmostí a nezbytností.“ Dr. Erhard Busek

novinky

Placená stáž v Rakouském kulturním fóru 2025
Pro studující s pobytem v Rakousku. Další informace naleznete zde.

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2025
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, prag-kf@bmeia.gv.at

Instagram YouTube Facebook RSS
DE / CZ