17.03.2020 18:00, Goethe-Institut, Masarykovo nábřeží 32, 110 00 Praha 1
anglicky s českým simultánním překladem
Z důvodu plošného zákazu pořádání společenských akcí nad 100 osob je tato akce zrušená. Děkujeme za pochopení.
Evropa – zelený kontinent!?
Panelová diskuze o tom, jak by mohla vypadat udržitelná řešení pro Evropu
Pro současnou Evropu je velkou výzvou, ale i šancí, aby se do roku 2050 stala prvním klimaticky neutrálním kontinentem. Evropská komise za tímto účelem nedávno představila tzv. „European Green Deal“, tedy balík ambiciózních opatření, která mají podpořit ekologickou udržitelnost prospěšnou lidem i obchodu. Jde o řadu časově odstupňovaných opatření, která sahají od drastického snížení emisí přes investice do výzkumu a inovací až po udržení našeho přirozeného životního prostředí.
Co je ale pro úspěch tohoto „zeleného dealu“ nezbytné? Z jakých perspektiv na tento evropský záměr nahlížejí národní státy? Které nové vědecké nebo hospodářské ideje mohou k dosažení těchto cílů přispět? Která konkrétní opatření mohou sloužit coby příklady dobré praxe?
O těchto a o mnoha dalších otázkách chceme společně debatovat s evropskými odborníky ze Svobodné univerzity Berlin, z varšavského institutu WiseEuropa a z pražského Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN).
Akce se koná ve spolupráci s česko-francouzským projektem Haenke, moderace se ujme jeho spoluzakladatelka Alexandra Střelcová. Goethe-Institut téma udržitelnosti a životního prostředí zviditelňuje mj. prostřednictvím svého tematického prostoru „Budoucnost teď!“
Katrin Schweigel je programovou manažerkou "University Alliance for Sustainability" (UAS) na Svobodné univerzitě Berlín. UAS usiluje o udržitelnost v oblasti výzkumu, vzdělávání a správy univerzitního kampusu, a to společně z partnerskými univerzitami z celého světa. Katrin Schweigel se dříve věnovala mezinárodnímu vzdělávání, blended learning a propojování aktérů. Na Moskevské státní univerzitě pro mezinárodní vztahy (MGIMO) vyučovala modul „média a mezinárodní politika.“
Zofia Wetmańska je analytička varšavského institutu WiseEuropa. Vyhodnocuje evropskou a národní politiku s ohledem k socioekonomickým aspektům – středobodem jejího zájmu je přitom politické prostředí v Polsku a ve střední Evropě. Profesně se věnuje přechodu na bezuhelné hospodářství a na jeho financování. Coby poradkyně stojí po boku expertnímu týmu pro udržitelné finanční hospodaření Evropské komise, v tomto ohledu vypracovává řadu různorodých projektů.
Stepan Vashkevich je projektový manažer a výzkumný analytik Institutu cirkulární ekonomiky. V současné době zkoumá možnosti etablování principů cirkulární ekonomie na textilní průmysl. Vystudoval enviromentalistiku na Palackého univerzitě v Olomouci a na univerzitě v Oslu. Během studií působil v Evropském parlamentu.
Diskuze je součástí evropského projektu Ideas Yard: Talking about Europe, což je společná iniciativa Goethe-Institutu, Rakouského kulturního fóra, British Council, Velvyslanectví Nizozemského království, Italského kulturního institutu a Polského kulturního institutu v Praze. Projekt je podpořen EUNIC Global. EUNIC – European Union National Institutes for Culture - je evropskou sítí národních kulturních institutů. Cílem projektu je podpořit diskurz celoevropských témat, jako je udržitelnost, svoboda a demokracie či inovace a vzdělávání.
Akce se tentokrát váže k tématickému prostoru Budoucnost teď!
Placené praktikum v Rakouském kulturním fóru – jaro 2025
Pro studenty a mladé akademiky. Další informace naleznete zde.
Ucházejte se nejpozději do 30.11.2024.
Rakouské kulturní fórum v Praze © 2024
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, prag-kf@bmeia.gv.at