15.09.2015 10:00 - 17:25, Praha 1, Rakouské kulturní fórum, Jungmannovo náměstí 18
Pouze anglicky
15. 9., 10:00–11:30 h PANEL
Multiple Crises in Europe
Přednášející:
Andrej Babiš (CZ), Michael Žantovský (CZ), Nicos Christodoulakis (GR), Martin Bútora (SK), Jan Macháček (CZ)
Evropa se momentálně potýká s několika krizemi. Krize eurozóny a hrozba vystoupení Řecka z unie patří k nejčastěji diskutovaným otázkám, ale unii trápí mnoho dalších problémů. Jedná se především o problém masové imigrační vlny a nejednotného postoje jednotlivých států unie k ní. Dalším palčivým problémem je ruská agrese na Ukrajině, velmi blízko hranice EU. Východoevropské členské státy se cítí stále více ohroženy Ruskem, k čemuž velkou měrou přispívá nezmenšující se energetická závislost na Rusku. V neposlední řadě se stále více hovoří i o nebezpečí odchodu Velké Británie z Evropské unie.
15. 9., 14:00–15:30 h PANEL
Integration of Roma Children Through Inclusive Education: A Myth or an Effective Solution?
Přednášející:
Petr Fiala (CZ), Kumar Vishwanathan (CZ), Jiří Dienstbier (CZ), Robin Gosehojan (AT)
V poslední době se vede velmi vášnivá debata o tom, jak najít fungující a dlouhodobě udržitelný systém úspěšného začleňování romské menšiny do společnosti. Vzdělávací systém je považován za jeden z klíčových prostředků integrace. Koncept inkluzivního vzdělávání, který si klade za cíl stejný a spravedlivý přístup ke všem dětem bez rozdílu, byl v posledních letech propagován jako jediný správný a úspěšný model začleňování romských dětí od raného dětství do kolektivu. Jaké výsledky máme nyní k dispozici? Do jaké míry je tento model úspěšný a použitelný?
15. 9., 15:45–17:25 h PROMÍTÁNÍ FILMU a diskuze
1989 (DK, 90 min.)
Režie: Anders Østergaard
Film se zabývá událostmi z léta 1989 v Maďarsku, které se staly předzvěstí pádu komunistických režimů ve střední a východní Evropě. Hlavní postavou filmu je tehdejší maďarský předseda vlády Miklós Németh, který se v rámci úsporných opatření rozhodl v květnu 1989 zrušit drahé elektrifikované oplocení na maďarsko-rakouské hranici a otevřel tím cestu na Západ.
Dánský filmový režisér Anders Østergaard napsal a natočil v roce 1996 svůj první dokumentární film s názvem Johannesburg Revisited. Snímky Tintin a já (2004) a Gasolin‘ (2006), který se stal nejnavštěvovanějším dokumentem v historii dánské kinematografie, ho mezinárodně proslavily. Jeho zatím nejúspěšnější snímek Barmský videožurnál byl nominován na Oscara a získal celkem 47 mezinárodních filmových ocenění.
Placená stáž v Rakouském kulturním fóru 2025
Pro studující s pobytem v Rakousku. Další informace naleznete zde.
Rakouské kulturní fórum v Praze © 2025
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, prag-kf@bmeia.gv.at