Jitka Sedlářová: Vídeňský architekt Ludwig Christian Förster

a jeho podíl na proměně Brna v moderní středoevropské velkoměsto

04.11.2013 17:30, Brno, Filozofická fakulta MU, Arna Nováka 1, budova C, aula (místnost C 33)

Ludwig Förster, Villa Barbara Gräfin von Abensberg und Traun, Baden bei Wien (1847) - Quelle_Zdroj: Johann Kräftner: Im Schatten der Weilburg. Grasl, Baden 1988

Pouze česky

Na konci 20. let 19. století navázal Förster, žák a později korektor u architekta Pietra Nobileho na vídeňské Akademii, významné pracovní vztahy s blanenskými železárnami. Od začátku 30. let až do své smrti se s podporou brněnské průmyslnické a obchodní elity intenzivně podílel na urbanistické i architektonické podobě Brna a je tvůrcem jeho moderní infrastruktury.

Jitka Sedlářová po studiu dějin umění na brněnské filozofické fakultě pracovala v Moravské galerii, kde se věnovala výzkumu a prezentaci dějin umění 19. století na Moravě, stejně jako publikování o tomto tématu, zejména pak o uměleckých a společenských proměnách Brna 19. a první poloviny 20. století.

Vstup volný

Cyklus přednášek Rakouská knihovna v přednáškách (7. 10. – 9. 12. 2013)
Architektura a literatura (wiko.phil.muni.cz)

Cyklus je věnován 200. výročí narození dánsko-rakouského architekta Theophila von Hansena (1813–1891) a koná se u příležitosti 90. narozenin prof. dr. Petera Demetze (2012) a 80. narozenin Reinera Kunzeho (2013), jakož i udělení ceny Ars docendi ministrem pro vědu a výzkum prof. dr. Konstanzi Fliedlové (2013), členů čestného výboru WÖB.

Čestnou záštitu převzal dr. Erhard Busek, em. vicekancléř a em. ministr pro vědu a výzkum, předseda Ústavu pro Podunají a střední Evropu.

„Rakušanovi a Vídeňanovi je ctí, když může převzít čestnou záštitu nad cyklem přednášek Wissenschaftskollegu. Tím spíše, děje-li se tak u příležitosti 90. narozenin prof. dr. Petera Demetze a 80. narozenin Reinera Kunzeho, neboť obě tyto osobnosti neskonale hodně přispěly k podobě dnešní Evropy. Nejen tím, jak se vyrovnávaly s dějinami, nýbrž také tím, jak odpovídaly na výzvu literatury: vždyť jazyk sahá dále, než si myslíme. Můžeme tu připomenout i Ingeborg Bachmannovou, která měla za to, že dějiny nás učí mnohému, avšak nenacházejí žáky. Kdykoliv se pokoušíme tato hlediska vyzvednout, je takováto podpora samozřejmostí a nezbytností.“
Dr. Erhard Busek

novinky

Placené praktikum v Rakouském kulturním fóru – jaro 2025
Pro studenty a mladé akademiky. Další informace naleznete zde. Ucházejte se nejpozději do 30.11.2024.

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2024
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, prag-kf@bmeia.gv.at

Instagram YouTube Facebook RSS
DE / CZ