Rakouská knihovna v Plzni slaví 20 let

06.10. - 30.10.2015, Plzeň, Evropský dům, SVK PK, nám. Republiky 12

Obrázek k akci Rakouská knihovna v Plzni slaví 20 let

Rakouská knihovna v Plzni byla slavnostně otevřena roku 1995. Stala se součástí Státní vědecké knihovny, nyní Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje. Od svého založení sídlila na náměstí Republiky 12. Již od počátku nabízí knihovna literaturu zaměřenou na rakouskou historii, umění, reálie a beletrii. Čtenářům jsou k dispozici též různé rakouské noviny a časopisy.

VÝSTAVA
Vernisáž 6. 10., 17 h  
Jiná skutečnost – Úvod do díla Františka Kupky
do 30. 10.

Jméno málokterého Čecha zaznamenává tak silnou světovou odezvu, jako je tomu v případě Františka Kupky. Jedním z důvodů je i fakt, že abstraktní malířství představuje jeden z klíčových uměleckých směrů 20. století. František Kupka patří k trojici jeho zakladatelů spolu s Robertem Delaunayem a Vasilijem Kandinským. Výstavu přibližující život a dílo slavného českého malíře připravila Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje ve spolupráci s Královéhradeckým krajem.


PŘEDNÁŠKA
13. 10., 18 h   Pouze česky
Maria Szadkowska: O ubohém boháči
(Studijní a dokumentační centrum Adolfa Loose)

Přednáška připomene osobnost a dílo architekta Adolfa Loose (1870–1933), jehož tvorba vzbuzuje obdiv již několika generací historiků umění a teoretiků architektury. 

Adolf Loos je obecně považován za rakouského architekta, neboť převážná část jeho života i díla je spojena s Vídní. Své vrcholné dílo, Müllerovu vilu, však realizoval v Praze, v hlavním městě někdejšího Československa, jehož občanem se stal po rozpadu rakousko-uherské monarchie. V českých zemích vytvořil Adolf Loos řadu realizací: působil v Plzni, kde navrhoval především bytové interiéry, následovalo několik projektů a realizací v Brně, v Praze a také jinde na Moravě a v Čechách. Vyvrcholením jeho díla se stala stavba rodinného domu pro Dr. Ing. Františka Müllera v Praze. Při stavbě Müllerovy vily Loos plně uplatnil koncepci uspořádání obytného prostoru v duchu tzv. raumplanu založeného na prostorové a výškové diferenciaci jednotlivých funkčních zón, vzájemně spojených krátkými schodišti. Loosovy přesahy mimo obor architektury, přátelské kontakty s vídeňskou intelektuální a uměleckou bohémou, zajímavá klientela, ale především jeho neúnavné hledání „kultury každodennosti“ jsou dnes přitažlivé nejen pro architekty, ale také pro badatele z oborů sociologie, literárních věd, teatrologie a germanistiky.

Maria Szadkowska vystudovala dějiny umění na Filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze (1994). Pracuje jako kurátorka Müllerovy vily v Praze a vedoucí Studijního a dokumentačního centra Adolfa Loose. Je spoluautorkou výstav a publikací věnovaných dílu Adolfa Loose.


VÝROČNÍ STAMMTISCH
14. 10., 18 h  
Stammtisch je již mnoho let pravidelnou akcí Rakouské knihovny, kde se setkávají lidé, kteří chtějí v přátelské atmosféře procvičovat své znalosti němčiny či se dozvědět něco nového a zajímavého o německy mluvících zemích.


PROGRAM PRO ŠKOLY: VÝSTAVA
Vernisáž 16. 10. 15 h
do 30. 10.
STUDENTSKÉ PRÁCE: Společné kořeny České republiky a Rakouska

Co všechno spojuje dvě sousední země jako jsou Česká republika a Rakousko? Je to jen dlouhá společná historie, nebo můžeme nalézt jednotící prvky i v dnešní době?


PROGRAM PRO ŠKOLY: KVÍZ PRO VEŘEJNOST
19. – 23. 10.  
Österreich liest

V rámci tradiční akce Österreich liest, do které se Rakouská knihovna též několik let zapojuje, se může veřejnost zúčastnit „rakouského kvízu“. Otázky je možno zodpovědět v knihovně nebo online během celého týdne. Na nejlepší řešitele čeká odměna. Školní skupiny mají možnost se během celého týdne zúčastnit programu přímo v knihovně, kde mohou kvíz též vyplnit.

Vstup volný

novinky

Placená stáž v Rakouském kulturním fóru 2025
Pro studující s pobytem v Rakousku. Další informace naleznete zde.

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2025
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, prag-kf@bmeia.gv.at

Instagram YouTube Facebook RSS
DE / CZ