11.02.2014 18:00, Praha 1, RKF, Jungmannovo náměstí 18
Pouze německy
Železná opona mezi Rakouskem a Československem byla v období studené války jedním z nejpřísněji uzavřených pásem. Na řekách Dyje a Morava zemřelo téměř tolik uprchlíků jako u Berlínské zdi. Za smrtelnými tragédiemi byly špionáž, zrada, únos nebo útěk. V pozadí tahala za nitky československá tajná služba – s hustě utkanou sítí po celém Rakousku, s centrálami v Salcburku a ve Vídni.
Stefan Karner a jeho výzkumný tým na Institutu Ludwiga Boltzmanna získal v archivech a ústavech v Praze, Brně a Bratislavě poprvé přístup k tajným spisům, které byly dosud nepřístupné. Četné případy dokumentují otřesné události, ke kterým docházelo až do poloviny padesátých let – a které chtěl československý komunistický režim navždy zatajit.
Univ.-Prof. Dr. Stefan Karner, ředitel Ústavu pro hospodářské, sociální a obchodní dějiny na univerzitě v Grazu, zakladatel a ředitel Institutu Ludwiga Boltzmanna pro výzkum následků války Graz-Vídeň-Klagenfurt. Od roku 1990 bádal v ruských archivech. Rakouský vědec roku 1995; rakouský předsedající Rakousko-ruské komise historiků. Karner napsal více než 40 knih a kolem 350 vědeckých statí. Četné veřejné funkce a členství ve vědeckých společnostech doma i v zahraničí. Byl kurátorem několika významných výstav, např. Rakousko – Česká republika (Dolnorakouská zemská výstava 2009) a 90 let Rakouské republiky (parlament, Vídeň 2008/09). Obdržel řadu vyznamenání doma i v zahraničí, nejnověji komandér Řádu sv. Řehoře, udělovaný Svatým stolcem ve Vatikánu.
Moderace: Robert Schuster
Dr. Robert Schuster (*1974) je politologem a novinářem, byl víc jak deset let zpravodajem rakouského deníku Der Standard v České republice.
Nakladatelství: Ecowin, Salzburg 2013
Vstup volný
Placená stáž v Rakouském kulturním fóru 2025
Pro studující s pobytem v Rakousku. Další informace naleznete zde.
Rakouské kulturní fórum v Praze © 2025
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, prag-kf@bmeia.gv.at